Pár rad, myšlenek a zážitků

Jaksi Taksi na křesťanském festivalu?

7. 12. 2010 17:07
Rubrika: Myšlenky | Štítky: SpringFest , SF , hudba , jaksitaksi , festival

Pro stálého návštěvníka hudebního festivalu SpringFest (SF) by tenhle titulek neměl být zvlášť překvapivý, leda jen v tom, že se může těšit na kapelu, kterou moc dobře zná. Ovšem pro ostatní by to mohlo vyvolat otázky, co dělají tihle „punk-rokeři“ na takovéto akci? Hodí se to vůbec?

No nejprve bych rád podotknul, že SF není jen křesťanská akce, je to festival pořádaný zejména mladými věřícími nadšenci s myšlenkou hledání tolerance a spolupráce mezi lidmi vyznávající rozdílný pohled svět. Sice občas stojíme na opačných stranách barikády, ale víme, že všichni jsme na jedné lodi (o této myšlence akce přímo na webu www.springfest.cz). Proto pořadatelé hledají kapely, které se buď skládají z věřících členů, nebo mají zájem se k tomuto projektu vyjádřit. A kdo by mohl být lepším příkladem než právě tvorba Jaksi Taksi? Jejich každé CD se více či méně kontroverzně zaměřuje na nějakou problematiku a jedna z nich je otázka hledání smyslu života. Jejich poslední CD Optimista je toho jasným důkazem. Například píseň Betlémská reklamní s. r. o.: „Ukažte mi prosím tu správnou cestu, ukažte mi prosím, kudy mám jít, ukažte mi prosím tu správnou cestu, tak abych to mohl pochopit.“ Dále skladba Zázraky: „Protože věřím, že je něco mezi nebem a zemí, i když strašně, ale strašně málo, tak zázraky se stále dějí.“ Pro mě osobně jsou v dnešní době nejcennější nejen tyto jejich texty, ale hlavně ochota vyjádřit se k tématu hledání smyslu života veřejně, jak to alespoň pro SF kapelník Radek slíbil.

Po zhodnocení celého jejich díla je jasné, že Jaksi Taksi bojují za svobodu názoru. Za to, aby každý měl možnost vyjadřovat se k problémům, aniž by ho napadal nějaký státní či jiný institut. S tím souvisí i svoboda vyznání. Kapela svými texty říká, že svět je něco víc, než jen materiálno a zároveň se člověk nemusí držet zásadami jedné duchovní roviny. Ačkoliv ho ta konkrétní rovina může dobře inspirovat pro jeho etické hodnoty. Toto je poselství kapely Jaksi Taksi. A tak je mi velkým potěšením, že je můžeme hostit právě na dalším ročníku projektu SpringFest.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio